V Academy of Sciences mají pěkné akvárium. |
Stejně jsme měli do školky přinést na oslavu jahody, takže jsem naložila Lisu s tím, že uvidíme, co na to řeknou paní učitelky. Ty ji nakonec přemluvily, že si přijde pro svou valentýnskou výslužku po obědě, já jsem si říkala, že ji doma bude určitě líp, pokud bude srkat tekutou stravu brčkem. V poledne jsme odjely do školy pro Toma - jen jsme ho odevzdaly o pár ulic dál u Stefana a jeli zase domů. Lisa bečela, že chce být taky u Stefana, ale cestou domů se rozbrečela, že ji bolí ouško. Doma se ukázalo, že má teplotu, což mě v kombinaci s hnisající půlkou rtu už nenechalo moc klidnou a vytočila jsem číslo na doktorku. Zatímco jsem čekala na spojení, začala jsem krájet cibuli do kouzelného hrnce k večeři. Bylo jedenáct padesát. Recepční u doktorky mi řekl, že nás může někdo přijmout ve 12:15 -- nebo v půl páté. Rychle jsem usoudila, že půl pátá by byla složitější o přítomnost Toma, naházela na cibuli maso, zapla hrnec, a vyrazila zběsilým tempem těch třicet kilometrů na sever k doktorce. Předpisy jsem snad neporušila a na klinice jsme byly ve 12:19, což považuju za úžasný výkon.
Frontu na tropický pavilón nám zpestřovali papoušci. |
Takto proběhl pátek před začátkem zimních prázdnin. Děti zatím mají stoprocentní úspěšnost ve vykrývání jakéhokoliv volna svými chorobami (pro osvěžení paměti - na Halloween byl nemocný Tom, na Thanksgiving jsme jeli čtyři sta mil z Lone Pine kvůli Tomově angíně, na Vánoce měla Lisa zánět středního ucha a na jarní prázdniny opět Lisa opět zánět ucha, plus rozkousanou pusu). Začínalo mi svítat, že náš plán, jak o jarních prázdninách vezmeme děti lyžovat, je poněkud bláhový. Aby toho nebylo málo, tak Tom dostal laryngitidu, takže jsme několik nocí strávili buď ve sprše nebo pojížděním nočním městem. U Hrocha v práci navíc nastal poprask, takže by jen obtížně obhajoval potřebu dovolené.
Nádherně modrého motýla se mi podařilo vyfotit jen za sklem zespodu. |
Bohužel jsme netušili, že San Francisco také vyhlásilo jarní prázniny (obyvkle to bývá rozprostřeno od února až do dubna), takže už podzemní garáž Academy byla docela natřískaná. Dětem to nevadilo vůbec, ty se nezřízeně těšily do "muzela". První přišel na řadu africký pavilón. Vycpaná zvířata mě napřed docela zarazila, ale musím uznat, že to má něco do sebe. Prcci byli rádi, že si můžou zebry a lvy prohlídnout úplně zblízka a ne mžourat přes tři vodní příkopy a mříže na něco, co by možná mohl být lví zadek v zastrčené jeskyni. Pavilon byl velmi přehledný a prostorný, což jsme ocenily my se Simonou - pouhé čtyři děti se daly snadno uhlídat. Vycpaniny jsou prostřídané živými tvory - viděli jsme tučňáky a největší úspěch měl pár velmi čilých ještěrek, které na děti vyplazovaly jazyky a lítaly čile v teráriu.
Visutý spirálový chodníček se vine do výše tří pater. |
Uprostřed Academy se nachází prosklená kopule s řízeným klimatem, uvnitř které je expozice deštného pralesa s volně poletujícími motýly a ptáky. Kolem kopule se ale vinula docela dlouhá fronta, do níž se mi původně moc nechtělo. Zpětně musím říct, že jsem moc ráda, že mě Tom ukecal. Fronta nebyla tak hrozná, vedla po mostku nad akvárkem, takže děti čučely do vody a koukaly na ryby, posléze jsme se dostali k prosklené stěně kopule, takže jsme viděli dovnitř. Ukázalo se, že takhle zvenčí je nakonec nejlepší pohled na dva pošťuchující se papoušky. Tom s Lisou je vydrželi sledovat většinu čekání ve frontě a od té doby si doma neustále hrají na papoušky. Bohužel odposlouchali poměrně přesně i papouščí skřeky, takže sousedi si jistě musí myslet, že jsme si pořídili minimálně chovnou stanici. Samozřejmě, že i naši "papoušci" se perou a všelijak vztekají navzájem, což způsobuje obzvláště hlasité skřeky, takže návštěvu ochránců zvířat čekáme každým dnem.
Hecale Longwing. |
Z nejvyššího bodu nad korunami stromů pralesa jsme se nechali svézt výtahem do suterénu, POD tropickou řeku. V pralese jsme předtím marně přemýšleli, jak se ocitli lidé v tunelu pod hladinou vody, a konečně jsme na to přišli. Pro příště alespoň víme, že se do tunelu dá vniknout i z akvárka. Tunelem pod rybičkami jsme v podstatě vyčerpali všechny atrakce, které Academy nabízí, a mohli jsme se v klidu vydat k domovu. Maxík byl už totálně hotový a Margo taky sotva stála na nohách. Moje děti jsou starší než Simoniny (Tom je o rok starší než Margo a Lisa o rok a půl než Maxík), a ty teda ještě nadšeně poskakovaly a lítaly - přeci jen je znát věk a to, že už dlouho nejsou zvyklí po obědě spát. Já mám velikou radost z toho, že si Tom s Lisou Academy tak zjevně užívali, že se radovali ze všech krásných zvláštních věcí, které viděli, a že byli schopní a ochotní vydržet v pohodě i tu frontu na džungli.
Sapho Longwing |
V sobotu jsem odpoledne nechala Hrocha samotného s dětmi, oblekla si tílko a tepláky, obula gumové pantofle, a odřídila pětadvacet mil na lezeckou stěnu, kde bývá od čtyř hodin joga šitá na míru lezcům. Přijela jsem asi s minutovým zpožděním, ale učitelka ve třídě ještě nebyla, tak jsem si říkala, že je to dobrý. Nebyla po dalších pěti minutách, kdy se jeden aktivní účastník šel optat na recepci, co bude s výukou. Recepce pravila, že učitelce volají a nemůžou se dovolat. Pak si někdo vzpomněl, že učitelka říkala, že bude pryč a že ji má kdosi zastupovat. Mno, zjevně se někde něco nenaplánovalo nebo vymklo.
Musím říct, že jsem byla docela vytočená - musela jsem zorganizovat svoji rodinu, abych mohla vypadnout, jela jsem půl hodiny tam (plus půl hodiny zpět). Neměla jsem s sebou v autě lezecké věci, abych mohla jít místo jogy lézt (navíc lezecké prostory nejsou vytápěné a já měla jen tílko), na posilovnu jsem neměla vhodnou obuv (jen o číslo větší gumové pantofle), plus tato se nachází ve stejné (ledové) hale jako lezení. Dumala jsem, co s tím; lidé z tělocvičny pomalu odcházeli a když jich tam zbylo méně strašidelné množství, tak jsem oznámila, že tedy nejsem učitelka jogy, ale že s nima můžu projít sestavu bikram jogy, abychom si zacvičili. Bikram joga má pevně stanovenou posloupnost póz, takže jsem nemusela nic vymýšlet a navíc jsem měla jakž takž jistotu, že si neublížíme příliš těžkým cvikem v nevhodnou dobu.
Jak se asi dostali ti lidé pod vodu? |
V neděli na konci prázdnin jsme usoudili, že prďuši jsou už docela zdraví, a vzali je bruslit. Loňskou sezónu jsme byli asi čtyřikrát, letošní zimu dosud jen jednou v Palo Alto. Tom při vstupu na led začal kvílet, jakej je to blbej led, neb děsně klouže. Lisa se tvářila nadšeně, dokud se mohla držet za ruku, ale běda, jakmile jsem ji pustila. Já jsem navíc nafasovala neuvěřitelně tupé brusle, takže jsem taky dost válčila. V duchu jsem se připravovala na perné odpoledne, ale Tom se najednou pustil a za neuvěřitelného komíhání všemi končetinami, při němž mi stydla krev v žilách, se rozjel závratnou rychlostí po stadionu. Nevím, proč se mi vybavila historka mého třicet let mrtvého dědy, jenž byl vzpomínal na kamaráda, co si vlastní bruslí rozsekl temeno. To se tedy Tomáškovi (zatím) nepodařilo, ale soudím, že při rozkmitu jeho končetin, to najednou vypadalo jako docela uvěřitelná událost.
Sourozenci pod vodou |
Během měsíce února eskalovalo naše trápení s Lisou a jejím nežraním. Žížala má nějakých čtrnáct kilo a u každého jídla nastávají zdlouhavé scény, aby vůbec něco snědla. Už jsme zkusili všechno možné, včetně toho, že sedí u večeře klidně hodinu a stejně sní dvě kávové lžičky rýže. Totální vrchol nastal, když za mnou přišel Tomášek, že Lise po nočním stolku lezou mravenci. Zvyklá na Tomovo přehánění, vydala jsem se sklepnout jednoho ubohého mravenečka, a našla jsem asi pět centimetrů silnou dálnici černých potvor pochodujících v dvacetistupech, vinoucí se zpoza Lisiny postele, přes polštáře, plyšáky, závěs a knížky na horní desce do útrob stolku. To už jsem měla tlak přímo mrtvičný; bylo mi jasné, že Lisa do stolku dala nějaké jídlo, ale opravdu jsem čekala něco jako nakousané jablko, ne několik v podstatě kompletních propašovaných obědů. To už se mi teda tmělo před očima, zvlášť při vzpomínce na nevinný obličejíček a větu "Už jsem všechno snědla, můžu mít teď koko?"
Vztek mě neopouštěl dlouho - bylo potřeba sundat povlečení, vyluxovat matrace a závěsy, vyklepat plyšáky, rozebrat pěnové puzzle na zemi a vypláchnout mravence z jednotlivých dílků; probrat všechny knížky a hračky, vystříkat mravencům přístupovou cestu, všechno vyvětrat a umýt - a pak zase zpětně povléct, nastěhovat puzzle atd. Lisa se mravenců děsně štítí, takže musela (za velikého řevu a hysterčení) pomáhat. Má utrum s kokama a odbourali jsme i věci jako kakao do snídaně nebo cereální (sladké) tyčky na sváču do školky. Nevím, jestli to k něčemu bude - zdá se, že Lisa jí o maličko lépe, ale to prostě uvidíme. Doufám, že ji alespoň odnaučíme skladovat nesnězené jídlo v ložnici.