V době, kdy jsme my zkoušeli univerzitní menzu v Laramie, Wyoming... |
Sid se vracel z Texasu se zastávkou v Royal Gorge u Cañon City, Colorado. |
Tom dostal od univerzity instrukce, kam má přijet a kde má parkovat — naplánovali jsme, že já zaparkuju autobus u stadionu, a ke kolejím dojedeme všichni jedním autem, protože jsme předpokládali, že tam bude příliš mnoho aut a příliš zmatek. Mýlili jsme se jen v řádech toho, kolik aut a potažmo kolik zmatku před kolejemi bude — poskakovali jsme asi čtyřicet minut, než se nám vůbec podařilo vjet ke koleji — a tam jsme zase poskakovali a hledali, jestli se někde neuvolní parkování. Na koleje se stěhovali všichni prváci, a ti ze vzdálenějších končin či jiných států si přivezli oblečení a vybavení na celý rok — včetně třeba skříněk, ledniček a sportovního vybavení. Tom měl sbalenou jednu velkou tašku, dva příruční kufříky a baťoh — s tím, že co bude potřebovat, to si doveze postupně. Navíc jeho spolubydlící plánoval dovoz malé ledničky a mikrovlnky, čímž nám ušetřil stěhování velkých věcí. Kdybychom bývali zaparkovali obě auta u stadiónu a došli to pěšky, tak bychom byli u kolejí mnohem rychleji než s poskakováním a složitým parkováním. No, jsme poučení na příští kolo.
V okamžiku, kdy se nám ale podařilo zaparkovat, už šlo všechno hladce. Studenti si vyzvedli průkazky, s nimi si šli vyřídit ubytování a stravování a případně parkování. Vlastní stěhování vypadalo děsivě, ale opět — univerzita zjevně má své zkušenosti. Dvanáctipatrová kolej se třemi výtahy měla v každé kabince obsluhu a každý výtah jezdil jen do čtyř určených pater — takže se dav rázem smrsknul na třetinu a "dozor" ve výtahu zajišťoval, že vše probíhalo co nejplynuleji.
Zvykáme si na život bez dětí — výlet pod Medicine Bow. |
Lisa, Olinka a Elsa na Pražském Hradě. |
Chtěly jsme s Lisou ponechat Toma osudu a vyčkávání spolubydlícího Maddoxe (plánoval Maddoxovi pomoct se stěhováním lednice a mikrovlnky, ale Maddox přijel vyzbrojen oběma rodiči, takže to zvládli sami) a jít si na slušný oběd do restaurace, ale naše oblíbená byla zavřená — takže jsme se nakonec vrátily pro Toma a šli všichni společně na jídlo do menzy. Menza je obrovská, moderní a formou různých pultů, kde si člověk může vybrat (mají i bezlepkovou sekci!) — včetně zákusků a zmrzliny. Vrátili jsme se na pokoj, seznámili se s rodiči spolubydlícího a s jeho maminkou jsem si vyměnila telefonní čísla, kdyby něco — a bylo na čase, abychom se s Lisou vypravily k domovu.
Zpočátku bylo velmi zvláštní, že jsme doma jen ve třech. Tom plánoval přijet o víkendu a sbalit si věci, které jsme zapomněli nebo nechtěli tahat hned napoprvé (třeba lampičku na stolek), ale akce seznamovacího týdne mu zasahovaly i do víkendu. Pak se naštěstí ustálil rozvrh a Tom nás začal jezdit vyjídat pravidelně. Občas se objeví i v týdnu — to právě když si zapomene něco sbalit, nebo náhle zjistí, že by potřeboval v týdnu kvádro či zimní bundu.
Zastávka u Crystal Lake cestou zpět na universitu. |
Podzimní barvy u Lake Owen. |
S Lisiným odjezdem jsme zůstali se Sidem sami. Po skoro devatenácti letech jsme najednou byli doma bez jediného dítěte! Díky tomu, že tady v podstatě neexistuje instituce letních táborů a že tu nemáme babičky, jsme nikdy neměli děti odložené, ani na víkend. Párkrát jsme nechali děti doma s naší babičkou (když ještě mohla cestovat) a sami jsme někam vyrazili, ale domov bez dětí byl pro nás novinkou. No, musíme si zvykat — za rok bude nejspíš i Lisa někde na škole a my zůstaneme sami...
Letošní podzim se, zřejmě díky La Nině, vydařil — krásné teplé dny bez plískanic znamenaly barevné listí, a tak jsme se vydávali na různé výlety — pokud byl doma na víkend Tom, jsme se s ním projeli někam k Vedauwoo, šli na procházku, a on odtamtud mířil na západ na kolej a my na východ domů. Při návratu z jednoho takového výletu jsme viděli u silnice obrovského černého losa, takže jsme zastavili a fotili — za špatného světla soumraku ty obrázky nedopadly moc dobře, ale máme zážitek.
Začátek výletu na běžkoviště vypadal snadně. |
Potkat losa v době říje nebylo moc příjemné. |
Když jsem narazila konečně na tu vytouženou lesní cestu, kterou jsem znala z běžek a o které jsem věděla, že vede do údolí, kde mě měl nabrat Sid, říkala jsem si, že to už je v pohodě. A jak si tak rázuju lesem, zahlédnu koutkem oka pohyb. A když jsem podívala pořádně, málem jsem si musela měnit spodní prádlo — zlatavým podzimním lesem se vznášel černý přízrak s bílým parožím. Přešel mi přes cestu a zmizel na druhé straně, směrem do údolí, kam jsem směřovala i já. Losi jsou solitérní, takže se dá předpokládat, že to byl tentýž jedinec, jehož jsme před tím viděli v téhle oblasti u silnice. Můžou mít klidně až 700 kilo, což mi u tohoto exempláře nepřišlo jako nepravděpodobné. A byl říjen, kdy člověk nemůže očekávat od hormonálně vykolejené divoké krávy nějaké racionální jednání.
Vzhledem k tomu, že se los pohyboval po lese zcela neslyšně, bylo jasné, že pokud se naše cesty opět zkříží, tak to bude bez jakéhokoliv varování. Usoudila jsem, že je na mně, abych losa nepřekvapila a nevyděsila. I zvolila jsem delší trasu přes přehlednou louku raději než zkratku lesem — a celý zbytek cesty jsem si zpívala. Buď teda los odkráčel někam úplně jinam — a nebo je můj zpěv značně odpudivý — ale už jsem ho nepotkala. Nicméně byla to připomínka toho, že žijeme v místě, kde je pořád ještě více divokých zvířat než příslušníků druhu homo sapiens, a že bychom měli být na různá setkání připraveni.
Bent Rock z dronu. |
Twin Peaks. |
Když konečně přišlo trochu chladnější počasí, ukecala jsem Toma a Sida, aby šli do parku se mnou — abych měla po ruce někoho, kdo mě případně sebere z chodníku a odveze domů či do nemocnice. Kolo-běžky se ukázaly býti sportem pro celou rodinu — moji chlapi se smáli, až se za břicho popadali — a hlavně — běželi se mnou, aby o žádnou legraci nepřišli. Sida jsem neviděla běžet snad za celou dobu našeho manželství! Bohužel tato zkušební jízda ukázala, že na těchto běžkách budu značeně omezená terénem — nejlépe se jezdí po betonových chodnících, i asfalt je příliš nerovnoměrný a na hrubším terénu (např. silnice) se zasekávají kolečka — protože jsou hodně malá. Taky si nejsem moc jistá, že se na tom dá brzdit, což mi značně brání v rozletu — přeci jen se člověk bojí rozjet, když neví, zda zastaví. Naštěstí tu máme pár možností betonových stezek, nemluvě o rozsáhlé síti v Coloradu podél řeky Cache la Poudre, v sousedství Lisiny voltiže. A na rozdíl třeba od kola, se dají koloběžky hodit jednoduše do kufru auta a mít je k dispozici kdykoliv.
V říjnu jsem našla v emailech od 4-H (pod které spadá i Tomův střelecký kroužek) inzerát se třemi mladými slípkami. Naše slepice přepeřují a nenesou, navíc jsou už staré, takže jsem už plánovala, že na jaře pořídím kuřátka a trochu omladím hejno. A teď se mi naskytla možnost získat tři slepičky, které jsou vypiplané z nejhoršího do věku, kdy nesou bezproblémově vejce. Neváhala jsem a honem jsem se přihlásila a v sobotu si odvážela tři nádherné slípky.
Kolo-běžky. |
Popelky. |
Nové slepičky jsou velmi domestikované, neváhala bych tvrdit, že dokonce mazlivé. Tom šedivou pojmenoval Popelka a stydlivou Ameraucanu Rozárka. Kropenaté zůstalo původní jméno — Toad (= žába/ropucha) — vysloužila si ho tím, že už jako kuřátko vyskakovala z bedýnky a utíkala. U nás se vyznamenala tím, že vyskočila / přeletěla ze slepičího výběhu ven — ne, že bych nechápala její touhu po svobodě a po tom, aby nebyla zavřená v relativně malém prostoru — ale slípky byly zavřené proto, aby je naše staré slepice moc nezrasovaly. Dát dohromady dvě různá hejna není vůbec jednoduché — a naše původní rozmazlené slepice se rozhodně nechtěly vzdát svého výsostného postavení.
No, když mi vyletěly z hnízda děti, nahradila jsem je opeřenci — starostí se slepičími hádkami a ústrky a rvačkami bylo až až. Novým slepicím teď říkám Popelky — jsou to takové moje popelušky, odvádějí všechnu práci (vejce) a jejich starší sestry je prudí. Až je mi Popelek občas líto — ale zase ony jsou velmi společenské, všude za mnou chodí, takže mám možnost jim sem tam něco podstrčit nebo jim poskytnout cenu útěchy v podobě výletu na kompost.
Dočkali jsme se OTVÍRACÍHO okna! |
Oráč. |
Dvacátého října jsem vyrazila do Denveru na letiště pro Lisu. Co nejsme v Kalifornii, tak jsem odvykla zácpám na dálnici, takže jsem byla nepříjemně zaskočená dopravní situací na dálnici před velkoměstem — ale dobře to dopadlo, na Lisu jsem dokonce asi tři minuty čekala. O víkendu pak dorazil Tom a slavili jsme jeho devatenácté narozeniny. Ovšem až poté, co si to Tom odpracoval — z přebytku energie jsem si půjčila od Bryana motorový pluh a zapřáhla Toma do zaorávání kompostu do další erodované části pozemku, abych zasela podzimní dávku trifidů. Musím říct, že pluh se velmi osvědčil — to, co jsem na jaře dělala několik dní, jsme měli s Tomem hotovo za dopoledne.
Doufám, že naše komorní rodinná oslava Tomovi trochu vynahradila nucené práce na pozemku a že se bude domů vracet — bylo fajn mít zase všechna ptáčata hezky v hnízdě.