Děti o prázdninách hodně malovaly. |
Abych neměla záznam a nezvedli nám pojištění, musela jsem absolvovat autoškolu. Teď už se to dá dělat online, což je s výhodou - Hroch kdysi strávil dva dlouhé večery ve skutečné škole a to je otrava. Ale i tak si u počítače musí člověk odsedět několik hodin (mně to zabralo asi šest), které by se rozhodně daly využít lépe. Navíc náš pokrokový okres (Santa Clara) se zhlédnul v komoušských praktikách, takže autoškolu smí člověk dělat pouze u jednoho školitele a nikde jinde. By mě zajímalo, kdo má strejčka na soudu, který mu poskytnul takovýhle monopol.
S kamarádem Nicolasem v dětském muzeu. |
Zdá se, že dětem opravdu trošku chybí škola; každý den něco malují, tvoří, modelují - sami si vezmou papíry a vymyslí, co budou dělat, a dokážou na svých projektech strávit neuvěřitelné množství času. Tom navíc používá výtvarnou činnost k tomu, aby se vypořádal s natvrdlou rodinou. Když požadoval po babičce čtyři krabice na sestavení ohrady pro Lisiny koně, a babička nechápala proč, vzal Tom papír a briskně stvořil očíslovaný návod, jak postupovat při tvorbě ohrady. To musela pochopit i babička.
V našem městě probíhala výstava modelových vláčků -- neprozřetelně jsme na ni děti vzali. Tom hned u vchodu prohlásil, "A který vlak mi koupíte?" Lisa zase, že "Vlaky nejsou pro holky." Tomovi jsme objasnili, že elektrické vlaky jsou drahé, a pro Lisu jsme našli v modelových tratích cirkus a rodeo, takže mohla obdivovat zvířátka (a následně se dožadovat koníčka, kterého jsme pro změnu odmítli koupit). Nicméně Tom má slíbený vlak k vánocům, takže nelenil a vyrobil nákres požadované mašinky ze všech stran, abychom to nepopletli.
Andrea na Castle Rock. |
Někdy v červenci také Tom přišel o svůj první mléčný zub. Obávala jsem se, že při jeho bolestínství to bude šílené drama, ale nakonec si jej vyviklal a vytrhnul sám. Problém byl trošku s tím, že si přál za zub určitého Transformera - a pochopitelně takového, co ho nikde nemají. Takže po půl dni bloudění po různých hračkárnách jsme chudáka Toma ukecali na objednávku po síti. I tak to byl problém - holt jsou naše děti trošku mimo mísu, protože se jim vždycky zalíbí něco, co už je z módy a tudíž není k sehnání.
Z péče o děti a domácnost mě občas vytrhne návštěva. Letos se k nám v létě vypravila moje slovenská kámoška Henrieta s manželem Mirkem. Heňa jeden čas pobývala dost často v Praze a při těchto příležitostech jsme spolu lezly; dokonce jsme se párkrát ocitly na nějakém společném víkendu. Heňu jsem naposledy viděla v roce 2000, kdy jsem v létě před svatbou odjela lézt na Súlov.
Prosser Lake bylo letos teplejší než loni, ale i tak ponoření vyžadovalo trochu odvahy. |
Oblast u vodopádu znám, vím, že je lezitelná a navíc pěkná (inu, obsahuje ten vodopád). Dokonce jsem našla i lezeckou stezku a bez nehody jsme se sešoupali pod skály. Nakonec jsme si (doufám že tedy i ostatní) dobře zalezli. Já jsem zjistila, že v nouzi jsem schopná si vzpomenout na leccos, a na jednom místě jsem ze zoufalství zakládala smyce. Naštěstí jsem neměla možnost vyzkoušet, jak drží moje neodborné uzlíky v praxi.
Pak jsem vzala návštěvu na vietnamské jídlo a domů - dostali poslední instrukce a mapy před okružním výletem po Západě. Večer jsem padla do postele a hned další den začala balit a připravovat naši rodinu na dlouho plánový balonářský sraz na Prosser Lake. Jeanne a Tom, naši dvorní piloti, se stěhují do Jižní Dakoty, a tak to pro nás mělo být i docela smutné loučení.
Balonářský sraz je hlavně o setkávání se s přáteli |
Na balonářský sraz jsme vyráželi už v pátek po ránu. Tím myslím opravdu až PO ránu, neboť ráno strávil Hroch tříhodinovým telefonátem s naším poskytovatelem mobilního spojení (neptejte se na detaily, první hodinu soptil jen Hroch, další dvě už jsem byla vytočená já, protože jsme měli být dávno na cestě a ne přehazovaní jak horký bramobr z drátu na drát). Nakonec jsme nedopadli tak špatně, na tábořišti u Prosser Lake jsme byli před pátou odpolední. Bylo vedro a stany byly vesměs opuštěné, takže jsme museli vydolovat ze správce kempu, kde vlastně Jeanne bydlí. Nechtělo se nám ale stavět stany na jejím místě bez jejího vědomí. Pod tlakem teploty vzduchu a dětského dožadování se koupele, jsme vyrazili k jezeru - tam jsme našli Jeanne, dva dvanáctileté kluky a plastovou kanoi. Jeanne poměrně důrazně zrovna někomu vysvětlovala, ať si pro kanoi přijede, neboť ona ji sama nezvedne a už vůbec ji nehodlá vozit na střeše přívěsu na balon. Překvapil mě Tom, který se Jeanne ptal, kde je Thomas (její manžel). Když mu řekla, že v Jižní Dakotě, náš Tomášek pravil, že to teda asi Thomas viděl ty vytesaný prezidenty (Tom si to musí pamatovat ze školy, mě bylo za potřebí wikipedie, abych ověřila, že Mt. Rushmore se skutečně nachází v Jižní Dakotě).
Balónový start |
Babičku jsme narvali do stanu s dětmi, anžto my s Hrochem jsme hodlali vstávat v 5:45. Balóny holt musí startovat za úsvitu, než se zvedne vítr. Start se odehrával více méně dle obvyklého scénáře. Fronta balónů, hromada lidí, kteří na sebe navzájem pokřikují, druží se, škádlí se, i si občas vynadají. Prostě chaos, který, ač se to zdá nemožné, končí nakonec řadou balónů ve vzduchu. Bohužel Jeannin velký balón nedávno neprošel technickou kontrolou, takže lítala jen s malým, do kterého může vzít pouze jednu další osobu a to navíc osobu velmi drobnou (tím chci naznačit, že jsme tento víkend s Hrochem ani jeden neletěli).
Než jsme pak našli místo k přistání balónu, tento složili a odjeli zpět do kempu, odešla babička s dětmi k jezeru se koupat. Já jsem se snažila využít vzniklého prostoje a na necelou hodinku jsem si zalezla do stanu trošku dospat ranní vstávání. Verze dalších událostí se liší - já jsem si stoprocentně jistá, že jsem Hrochovi kladla na srdce, ať mě vzbudí v půl jedenáctý, že "se" budou muset sbalit věci na rafty, abychom v jedenáct vyjížděli. Hroch tvrdí, že dostal za úkol mě vzbudit v jedenáct. Každopádně mě vzbudily děti ve tři čtvrtě, takže jsme to nakonec docela stihli. Akorát "se" nevzal prastarý digitální foťák, který jsem balila z domova výslovně za účelem raftů s tím, že pokud jej případně někde znehodnotíme, nebude to taková škoda.
Jediná fotka z raftování |
Když jsme se šli dožadovat našeho raftu, vystala další překážka - toto byl start, ale registrovat se musí v cíli. Takže otočit auto, jet po proudu dolů, vystát frontu u stánku (přestože jsme měli místa zamluvená a předplacená) a pak se nechat dokodrcat autobusem zpět před pizzerii. To vše v šílené zácpě kolem miniaturního městečka, takže jsme nakonec vyjížděli někdy ve dvě. Provoz stále připomínal eskalátor - odevzdat lístky, skočit do lodi, odjezd, na molo se hrnul plynulý štrůdl dalších zájemců. Bohužel minimálně polovina byly partičky zlaté mládeže, většinou už posilněné, vlekoucí do raftů chladíci boxy s dalšími zásobami.
Dětem to nevadilo, ty byly radostí bez sebe, že jsou na lodi, a obveselené spoluraftující vnímaly spíš jako laškovné zpestření. Mně hluk docela vadil a ještě víc mi překážely nekoordinované rafty, které řeka chaoticky snášela proudem; celé to připomínalo jízdu na pouťových autíčkách. Neustále do nás někdo narážel a upřímně, ani při těch pár chabých pokusech kormidlovat raft, jsem se na úzké řece vyhnout všem ostatním plavidlům zkrátka nedokázala.
Počasí kazí, posádky a piloti postávají, balóny nelétají |
Nicméně to jsme v té chvíli ještě netušili, a tak jsme se spokojeně dopravili na tábořiště, a než se dopotácel zbytek balonářů rozprchlých po okolí, zvládli jsme si opéct buřty a tím odbýt večeři. Měli jsme docela štěstí, do kempu jsme přijeli právě po bouřce, která nás nikde nezastihla, ale spousta věcí byla mokrých -- naštěstí nic důležitého. Byla to stejná situace jako předchozí večer - čekat na oficiální jídlo by zabralo spoustu času, navíc děti byly nadšené z ohýnku a buřtů s kečupem, nějaké gurmánské výtvory by je zdaleka tak nenadchly.
Lise je pět let. |
Mně zbývalo pět dní vyprání, usušení, vyvětrání a opětovné sbalení všech klumprů. Do toho bylo potřeba vyměnit v autobusu olej a dle servisní knížky i různé řemeny a filtry, takže jsem jej musela nechat celý jeden den u Tonyho. K tomu plavecké kursy, lezení, autoškola - a s Lisou prohlídka a očkování před nástupem do školy. Kromě toho měla Lisa páté narozeniny, které jsme oslavili jen v rodinném kruhu. Zdá se, že jí to nevadilo; většinu přání jsme dokázali splnit. Lisa totiž toužila po jízdě na koni (tu měla hned dvakrát), dobrém dortu (sama si ho vybrala), létajícím koníčkovi (i Pegasa se mi podařilo sehnat) a po kytici - kterou jsme jí vymluvili, protože jsme druhý den odjížděli na velkou letní dovolenou... ale o tom až příště.
Ochutnávka dovolené je k prohlédnutí zde ve formě galerie.