Týna má plné ruce práce. |
V Česku bylo dle očekávání hnusně, ale děti je třeba venčit za každých okolností. |
V Česku jsem potřebovala vyřídit nějaké úřady a papíry; vesměs věci, které by se asi daly řešit i na dálku, ale když se toho nakupilo víc a když jsem spočítala, kolik času by mě stály výlety po decentralizovaných úřadech v Kalifornii, notářská osvědčení a tak dále, přišlo mi ekonomičtější do Prahy zaletět, vyřídit vše na místě a osobně (např. — přestože mám odhlášený trvalý pobyt, tak pevná linka v bytě je stále psaná na mě a nejde zrušit bez mého podpisu a souhlasu), a ještě si celou pakárnu zpříjemnit pobytem s rodinou.
Chvíli jsme zvažovali, jestli mám s sebou vzít děti, ale nakonec jsme to zavrhli — a byla jsem docela ráda. Absolvovat jet lag se dvěma dětmi v situaci, kdy několik dní není vidět slunce, kdy se nedá pořádně jít nikam ven, protože je šílená kosa a bláto, a všichni kamarádi jsou ve škole, by asi byla docela krizovka.
Z nedostatku vlastních dětí jsem se mohla věnovat neteřím, za což jsem byla vděčná. Konečně jsem měla k dispozici celé dny, kdy jsem mohla poznávat Týniny holčičky, které jsou teď v prima období, kdy už mluví a chodí, ale ještě pubertálně nedržkují, jako moje děti. Taky jsem si teda užila navlíkání dětí do bund a rukavic, a vymýšlení programu. Docela mě zaskočilo, jak drahé jsou různé vnitřní herny. Za cenu vstupu do Kulíškova v Kotvě bych v Kalifornii pořídila pro děti vstup do třípatrového dětského muzea, s možností prolézání a osahávání různých exponátů, hraní s vodou, pískem, bublinkami, malováním, vyráběním elektřiny, hraním na pizzerii a tak dále. Mateřské centrum bylo finančně o něco milosrdnější, ale i tak bylo pro mě zjištění, oč snadnější jsem měla život se dvěmi malými dětmi, docela šokující.
Vnitřní herny se docela prodraží. |
Díky hromadám měkkého sněhu mohly děti vyzkoušet pověstnou The Wall. |
Také jsem stihla jedno lezení, tentokrát jsem se vydala do Free Solo na Chodově, abych ověřila, že majitelem je fakt Raďous. Zavzpomínali jsme na staré dobré časy, kdy jsme byli mladí a krásní, a lezli na Brumlovce a vždycky ve čtvrtek na stěně zjistili, kdo kam jede lézt na víkend, a přifařovali se do aut dle destinací. Ve Free Solo jsem utrpěla lehké šrámy na sebevědomí, když mě Lukášek (který už samozřejmě není žádný Lukášek, co řádil s našimi dětmi v bazénu, ale blazeovaný puberťák) s přehledem přelejzal. Ve Free Solo se vaří a točí pivo, takže jsme mohli poslat Lukyho domů a dát si ještě s Radimem pár piv a pokecat.
Těch pět dní uteklo jak voda a už jsem zase letěla zpátky. Děti i Hroch vypadali příčetně, a nezdálo se, že by je moje nepřítomnost nějak zkrušila — pokud teda nepočítám Lisinu záhadnou nemoc před mým odletem a Tomovo intenzivní dožadování se darů hned po příletu.
Mohli jsme prozkoumat nové terény. |
Lisa sjíždí místa, kam matka už odmítá vjet. |
V neděli jsme chtěli odjíždět trošku dřív (abychom stihli děti nacpat zavčasu do postelí a připravit na další školní týden), ale Lisa se nechala ukecat Vendulkou ještě na nějaké zajímavé ježdění. A nakonec jezdila místy, které jsem já zbaběle objížděla — prostě už jsou děti v úplně jiném levelu, než my, nudní staří rodiče.
Koncem března se začalo oteplovat, a tak jsme vytáhli kola. K narozeninám jsem dostala počítadlo s GPSkou, takže si teď můžu měřit, kolik jsem najela. Tom nafasoval základnu na počítadlo a může si ho ode mě půjčovat, což se mu docela líbí. A když už mám takový stroj, vytáhla jsem ho na Kirkwood přeměřit běžkařskou trať. Tak louka se blíží inzerovaným pěti kilometrům, ale trasy za silnicí jsem odměřit nestihla. Sníh nás začal opouštět docela svižným tempem. Asi si nemáme nač stěžovat, sezóna začala brzy, už koncem listopadu jsme lyžovali a v prosinci jsme v horách zapadali, což obvykle přichází až v lednu, tak holt si to příroda zase zkrátila na druhém konci. Možná nás čeká zase jedno horké léto, jako před čtyřmi lety.