Na prvním mostku v Yosemite Valley |
Zvolna nabíráme metry nad Údolím |
Vzhledem k tomu, že posledních šest let výletujeme s dětmi tempem od kamínku k potoku, měla jsem docela obavy, jestli zvládnu seriózní výšlap, ale některé nabídky se prostě nedají odmítnout. Když se k plánování přidala nadšeně i Bára, začalo vše vypadat docela realisticky - zatím jsme zvládly domluvit termín - prvního října. Při sobotním večírku koncem září, kde se u nás náhodou sešli Kovářovi i Váňovi, začal plán nabírat obrátky. Dotyční manželé sice dělali trošku ksichty a Hroch měl všeliké poznámky na téma čarodejnice o úplňku (neboť tento měl nastat námi vybranou neděli) a důležitost teplého spodního prádla při půlnočních rejích, ale zdálo se, že spolupráce drahých poloviček (např. hlídání dětí) je zajištěna.
Cestou na Glacier Point se otevírají nádherné pohledy na Yosemite Valley |
Cestou na Glacier Point se otevírají nádherné pohledy na Yosemite Valley |
Jako obvykle nastala situace, že s blížící se hodinou odjezdu se rapidně zhoršovala předpověď počasí. V pátek ráno už na víkend pro Tuolumne hlásili noční teploty mínus devět, se silným větrem a sněžením. V Yosemitském údolí, které je řádově o více než kilometr níže, to nevypadalo tak hrozně, a tak Vendula vymyslela alternativní plán, který počítal s přespáním v některém z kempů v Údolí a dvěma jednodenními túrami. K výletu se připojila i Eva, takže jsme byly už čtyři.
Měla jsem trošku obavy, jak se vejdeme se všema krámama do našeho Subaru, takže jsem holky preventivně prudila, aby balení omezily na minimum. Evě jsme zakázaly vzít plato vod s tím, že jedeme do civilizace a vodu natočíme a tak dále. Hroch přijel v pátek večer domů, pomohl mi vyklidit jeho auto a pak už jsem fičela pro Vendulu a Báru. Kufr se docela zaplnil, ale když jsme ve Fremontu nabraly Evu, viděla jsem ještě stále skrz zadní okénko. Prostě jsme úžasné.
Na přespávací loučce (tak tomu říká Vendula, zbytek výpravy se shodnul na tom, že se jedná o MÝTINU) se nakonec holky vešly všechny tři do jednoho stanu a já jsem si zalezla do vozíku. Vzhledem k tomu, že mám trpké zkušenosti s chrápajícím Hrochem a vlastní nespavostí, bylo to asi dobré řešení. Nikdo mi nešustil spacákem, nefuněl do ucha a nevydával žádné alarmující zvuky -- a taky jsem se mohla ve vozíku pořádně roztahovat, takže jsem se vyspala královsky.
Half Dome z Glacier Point |
Na vrcholu |
Po chvíli zmateného objíždění Údolí (ty jednosměrky v Yosemitech jsou fakt na palici) jsme nakonec zaparkovaly a začaly balit na výšlap. Já jsem kromě náhradního oblečení a sváči měla ještě navíc v batohu sandále. Na nohách jsem měla fungl nové trekové boty a byla otázka, zda v nich celý den vydržím. Sandály mám kvalitní a odchodila jsem v nich všechny letošní výlety s dětmi, tak jsem je brala jako náhradní přezutí, abych byla schopná dorazit do cíle.
Napřed jsme musely projít kousek přes Yosemite Valley, to se šlo zvesela. Pak začal ovšem Four Mile Trail na Glacier Point. Nejenom, že nemá čtyři míle, nýbrž 4,7 (7,5 km); hlavně ale zdolává převýšení tři tisíce dvě stě stop (975 metrů). Bára s Vendulou nasadily tempo a vyrazily. Já a Eva jsme nastartovaly parní stroj (teda nevím jak Eva, ale já funěla tak, že mi musela jít pára i z uší) a zkusily vyrazit taky. První půlku výšlapu na Glacier jsem mohla předstírat, že čekám na Evu, a přitom si trošku odpočinout, ale Eva pak v půlce vzdala, že se raději vrátí a půjde se ještě pozeptat, jestli se neuvolnilo místo v kempu, čímž jsem přišla o výmluvu a musela klusat za holkama.
Poloprázdný Nevada Fall |
Při snídani to vůbec nevypadalo, že by v Yosemitech mohla být sněhová kalamita. |
Od Nevada Fall se prudce zahustily davy - najednou jsme se musely prodírat skrz éterické (i méně éterické) dívčiny, co se potácely po kamenité stezce tak, že budily dojem, jako když v životě nechodily jinde než po naleštěných halách nákupního centra. Jejich doprovod se obvykle tvářil mužně, nicméně se potácel stejně nejistým způsobem. Vendula proto zavrhla Mist Trail a uhnuly jsme právě k Vernal Falls. Tím jsme si ušetřily kus davů, ale o to hustší byla koncentrace na schodech od Vernal dolů. Nemohla jsem se dočkat, až nepravidelné schodiště z vysokých kamenů skončí, ale člověk má dávat pozor, co si přeje. Opravdu by mě zajímalo, kterého DEBILA napadlo vylít zbytek stezky asfaltem. V lesní cestě a mezi kamením člověk najde alespoň nějakou oporu pro nohy, ale na prudce klopeném asfaltu se dá buď běžet (v mém případě nerealistické vzhledem k únavě) nebo se ploužit dolů stylem "plná plína". Kromě toho podezírám právě tento úsek výletu z tvorby gigantických puchýřů na mých malíčkách, jak jsem neustále narážela na hranu boty.
Abych ale jen neskuhrala - tenhle výšlap opravdu stojí za to, vyhlídky náramné, a člověk vidí největší pecky z Yosemitského údolí. Uričtě bych to šla zase znovu, minimálně kvůli vodopádům - teď na konci suchého období jsou téměř vyschlé, vidět je v plné síle musí být zážitek.
Na silnici do Yosemit už sněžilo... |
...a sněžilo i v sekvojích. |
Spaní jsme uspořádaly stejně jako předchozího dne. Já se probudila za svítání (letitý nácvik Lisou), ale když bylo ticho, zase jsem usnula. Ke svému zděšení jsem o něco později při pohledu ze spacáku spatřila holky tiše stepující opodál - prý mě nechtěly budit - no, nebylo to od nich pěkné???
Důkladně jsme posnídaly a plánovaly túru na North Dome. Já měla trošku pochybnosti, zda osm mil zvládnu - v denním světle vypadaly puchýře ještě větší než večer. Duševně jsem se připravila na pochoďák v sandálech, sbalila baťůžek, a už jsme mířily do Yosemit. Mírně poprchávalo, ale jen chvíli. Déšť se změnil ve sníh a u parkové budky byla větší fronta u odjezdu z parku než na příjezdu. Rangerka nám rovnou sdělila, že Tioga Road, vedoucí přes stejnojmenný průsmyk na druhou stranu parku a Sierry Nevady, je zavřená. Bylo jasné, že na North Dome nepůjdeme - když sněžilo tady dole, ve dvou a půl tisících na výše jmenované Tioze muselo být skutečně veselo. Eva chtěla vidět sekvoje, tak jsme plány skrouhly na dvoumílový okruh v Tuolomne Grove. Na pár minut jsme de facto zablokovaly dámské záchody, donavlekly pár spodních vrstev a vyrazily do chumelenice.
Hroch a babička se starali během mého výletu o děti. |
Pak už zbývalo jen vyložit všechny osoby a materiál na příslušných místech a doma jsem stihla ještě dát dětem dobrou noc.
Asi poslední fotografie prababičky, kterou mám. |
Bohužel jsem se týž večer dozvěděla z emailu od tety Majky, že ráno zemřela moje babička. Bylo jí sedmaosmdesát let a posledních pár týdnů na tom nebyla zdravotně dobře, takže úplně nečekané to nebylo. Nicméně pochybuji, že se člověk kdy dokáže nějak připravit na odchod blízkých, nebo na ně zapomenout. A tak se mi teď vybavují ty nejstarší vzpomínky - jak mě babička vyzvedávala v úterý ze školky a dřívější odchod z nenáviděné instituce býval navíc odměněn tubou Pikaa. Dovolená na Lipně, a pak nespočetné víkendy, kdy jsme se sestřenicí u babičky plenily staré skříně i babiččiny šminky a převlékaly se za princezny, jezdily po zadku dolů dřevěné schody v hale, a směly se do noci koukat na televizi a drobit si sušenky do postele...
V těch prvních hodinách a dnech ale moc času na vzpomínání nebylo. Museli jsme honem přeoraganizovat spoustu věcí, přehodit naší babičce letenku a vypravit ji předčasně zpět do Prahy. Tom odlet obrečel, že se mu bude stýskat, Lisa nejspíš pořád tápe v časoprostorových závislostech, neboť se mě tuhle cestou ze školky ptala, jestli bude doma babička na nás už zase čekat. Do toho děti zkoumají rodinné vztahy a jak to, že někomu (jejich babičce) umře maminka. Lisa se ptala, jestli umřela babička Páralová, tak jsem jí říkala, že ne, že s ní tatínek přeci ten den ráno telefonoval. Lisa tedy usoudila, že mrtví nemluví a že babička Páralová mrtvá není, protože mluví. Tak mě nakonec děti svým mudrováním v téhle smutné situaci pobavily.