První den před třídou |
Tomášek paní učitelku miluje, ale na konci vyučování je totálně vyřízený a hladový a občas si švihne nějakou tu scénku. Musím říct, že paní učitelka je děsně statečná, snáší to s překvapivým klidem (já bych potomka občas roztrhla jak hada), a tak nezbývá než doufat, že se Tom nějak aklimatizuje a situace se uklidní. Na jednu stranu se mu nedivím - z těch asi sedmi dětí, které nastoupily s Tomem do stejné školy a stejného ročníku, s ním do třídy nechodí ani jedno, takže tam ze začátku byl sám s cizími. Do toho je škola o hodinu delší než školka, musíme ráno vstávat o chvíli dřív, prostě samé změny.
u Sulfur Works v Lassenu |
Naštěstí si Tom někdy druhý týden našel kamaráda Stefana. Zajímalo by mě, jak k tomu došlo, ale zřejmě vrána k vráně. Stefan je ze srbské rodiny, takže doma mluví srbsky (my česky), anglicky se naučil vlastně jen ve školce, má mladšího sourozence (Theodor je o půl roku mladší než Lisa), ve škole nikoho nezná a je stejně starý jako Tom. Přijde mi, že se oba kluci rozveselili; se Stefanovou maminkou jsme začaly systém návštěv, tak snad to pomůže.
Hned druhý a třetí týden školy měl Tom jen čtyřdenní. První víkend v září se slaví Den práce (Labor Day) volným pondělím a škola si k tomu přifařila volný pátek na školení učitelů. I zajásali jsme, Hroch si prohodil volné pondělí za pátek a mohli jsme vyrazit na třídenní víkend s předstihem před davy. Volba padla na Lassen, kde jsme letos ještě nikdo nebyli.
Lassen Peak |
Pět minut před třetí jsme zastavili v Lassenu u Sulfur Works. Kdysi tam vedly chodníčky a daly se obdivovat různé smradlavé a barevné pramínky, ale oblast je nyní aktivní a nebezpečená, k vidění jen za plotem. I tak, než jsme oběhli plotky a vyfotili děti s prdíkem, bylo po třetí hodině a Tom se konečně dočkal svačiny. Musím říct, že od té doby se opravdu poctivě krmí jakmile má příležitost, takže si snad z celého incidentu vzal důkladné ponaučení.
Cinder Cone |
Před výstupem na Cinder Cone |
Přesto je Cinder Cone překvapivě půvabný, nicméně naprosto nezachytitelný na fotografii. Na obrázku je to opět smutná nudná hromada štěrku bez duše a ne zajímavý výtvor přírody. K Cinder Cone vede turistická stezka lesem, a přestože je jen mírně do kopce, i tady nohy svazuje jemný písek a popílek. Před samotným výstupem na Cinder jsme tedy museli vyhlásit přestávku a dát sváču. Zvlášť když se nám otevřela vyhlídka na chodníček do prudkého kopce, kde turisty občas přepadl písečný vír.
Sid mi tvrdil, že výstup bude velmi namáhavý, ale on to šel jednou, před patnácti lety a v šíleném vedru. My jsme měli příjemných osmnáct stupňů a pofukoval větřík, takže se šlo docela dobře. Samozřejmě jsme odpočívali a funěli a někteří i skuhrali a posledních pár metrů jsem byla za vlečnou matku a děti jsem prostě vytáhla, hlavně kvůli hnusnému protivětru. Jakýsi turista tvrdil, že nahoře fouká osmdesát mil za hodinu, což mi přišlo poněkud přehnané, ale je pravda, že do větru se člověk mohl s rozpřaženýma rukama "položit" a připadat si chvilku jako letadlo. Lisu a Toma jsme museli pevně držet, aby je poryvy nesmetly dolů ze svahu nebo do kráteru.
Na vrcholu Cinder Cone děsně fučelo |
Vrátili jsme se krátce na tábořiště pro zapomenuté baterky a pokračovali jsme k lávové trubce. Děti ji viděly už loni, ale myslím, že teprve letos si to pořádně užila i Lisa. Tomášek se dal do řeči s vietnamskou rodinou se dvěmi chlapečky; pokud vím, vykládal jim cosi o vlacích a tunelech. My jsme s rodiči probírali možnosti národního parku a dozvěděli jsme se, že tenhle víkend jsou všechny oficiální kempy plné, takže rodina se musela uchýlit do hotelu (ne každý je ochoten tábořit volně v národním lese - bez záchodků a tekoucí vody).
Kráter Cinder Cone |
V pizzérii se také odehrála zajímavá scénka. Velmi pohlednou servírku tam chvilku oblažoval takový podivný zarostlý týpek, který se snažil vzbudit dojem, že je slavný producent z Hollywoodu. Dívčina mu neurčitě odpovídala a když se konečně odkýbloval (svou nejméně 4 roky starou Toyotou Camry, což je vozidlo asi tolik padnoucí filmovému producentovi jako třeba Fiat -- pozn. Sidova), tak mě nesmírně potěšila - zdá se, že ani ona, servírka v pochybné pizzerii v zapadlém městě, šaškovi neuvěřila.
Cesta kolem Kings Creek směrem k vodopádům byla malebná, leč také lidnatá. |
Zkusili jsme zase posnídat v JJ's, ale servírka, co si nás pamatovala ze soboty, nám řekla, že zrovna přijel zájezd a mají velikou objednávku a bude to trvat dlouho. Poděkovali jsme a odsunuli se na Hat Creek, kde víme, že v krámě umějí udělat wafle.
Posilněni jsme vjeli do národního parku a šli se projít k vodopádům na Kings Creek. Tak asi jako další tisíc návštěvníků - stezka na Lassen Peak je zavřená, a tak se lidi holt kumulují na zbylých atrakcích. Lisa celou cestu prudila, že by chtěla zase potkat koníčka a proč tam není koníček a že chce jít někam, kde jsou koníčci. Musím říct, že na své čtyři roky je poměrně neoblomná a neukecatelná. Trošku se rozveselila, když jsme dorazili k vodopádům a zjistili, že můžeme slézt podél vody do údolí. Stezka byla kamenitá, s lezeckými partiemi (tedy pokud vám jsou čtyři roky; starší ročníky prostě udělají větší krok na schod), což byla alespoň mírná náplast na chybějící oře. Cestou k autu pak ale Lisa stejně spáchala ukrutnou scénu.
Stezka podél Kings Creek Falls |
Když jsme se konečně dokodrcali ke smyčce, i Hroch konstatoval, že to za to nestálo. Na rozdíl od Tehachapi není na Williams odnikud pořádně vidět - a koleje vedoucí lesem nejsou zase až taková vzácnost. Navíc je toto málo frekventovaná trať, takže následovala scéna pro změnu od Tomáška, který žádal vlak. Nakonec ale sám pravil, že je smutnej, protože má hlad - a tak jsme jeli na večeři. Jedli jsme v místní podivné čínské hospodě. Krmě byla velmi nevýrazná, ale jinak snad čerstvá a kupodivu (na to, že to byla čína) vůbec nebyla těžká. Jak říká Simona z Comebacku - jídlo musí být především teplé... nu alespoň tento bod splňovalo.
Smyčka nebyla k focení, tak alespoň most s vyhýbkou |
A aby se pozitivní zážitky nějak kompenzovaly, hned se nám Kalifornie předvedla jednou z nejmizernějších končin, naštěstí již po setmění, takže nám nevadilo, že tu není nic k vidění. Projížděli jsme totiž deltami řek Feather a posléze Sacramento, a to je nápor na další smysl -- čich. Když se autobusem začal šířit podezřelý puch hodně špinavých ponožek, ještě mohl člověk pochybovat, zdali jenom nedozrály výsledky našeho vícedenního popocházení po atrakcích. Když pak ovšem s každým mostem přes další kanál, strouhu či koryto docházelo k proměně atmosféry, usoudili jsme, že puvodcem odéru silně plesnivého prádla, jakož i pronikavě shnilé brukve, skutečně asi nebudeme my. A tak jsme se řítili tou zpuchlou bídou k domovu, a posléze šťastně dorazili kolem desáté večer.
Mezitím nás dohání podzim. Letos je divnej rok, uprostřed léta vylezli pavouci, od srpna se nám stěhují do baráku mravenci, do toho se honí po obloze, která by měla být v tuhle dobu modrá, různé mraky - zkrátka to vypadá, že zima přijde brzy a bude hodně vlhká. Z obecného hlediska je to dobře, máme za sebou tři velmi suché roky, a voda je potřeba, ale tak trošku se obáváme, že nám skončí mnohem dříve tábornická sezóna.
Mraky nad Walkerem |
Stará cesta na Leavitt Meadows |
Jeff seděl před hospodou jak hromádka neštěstí a na dotaz jak se daří nám jen podal parte. Michelino. Pořád mi to hlava nebere, je to sotva pár týdnů, co jsme s ní mluvili a žertovali, a kdy nosila pivo a večeře a byla nedílnou součástí téhle příjemné hospody s výborným jídlem... a najednou není. Za ta léta, co do těhle končin Sierry jezdíme, se pro nás stalo Mountain View Barbeque takovým záchytným bodem, místem, kam se rádi vracíme a i když přijedeme po dlouhé zimě, tak je vše při starém, člověk se cítí pohodlně a bezpečně. A najednou v tom pohodlném a bezpečném místě zeje obrovská díra.
Stále ještě trošku v šoku jsme se po večeři odebrali zpět na Bircham Flat Road přespat. Na naše obvyklé tábořiště u Cottonwood Creek je to daleko a navíc přes tři brody, to jsme si v tomhle počasí netroufli. Stejně jsme nepotřebovali stavět stan, šlo jen o jednu noc ve vozíku, na to nám poslouží jakýkoliv rovnější flek. Našli jsme pidiloučku a už jsme se hrabali do spacáků. Spalo se nám špatně, byl to divnej večer.
I Farnsworth vesele poklusával! |
Barney |
Já jsem dostala Farnsworthovu sestru Barney. Ještě nikdy jsem neseděla na takhle obrovském koni, naštěstí Barney byla docela spořádaná kobyla, poměrně ochotná poslouchat. S Farnsworthem má kromě vzhledu společnou ještě jednu vlastnost - je nenažraná a každou chvíli se snažila uškubnout něco z lákavé okolní travičky. Taky mě překvapilo, oč jinak se na ní jelo. Dokud kráčela, tak mi přišlo, že kodrcá mnohem víc než ostatní koně, na druhou stranu když se rozběhla, tak jsem neměla pocit, že okamžitě spadnu, najednou bylo mnohem snažší se udržet.
V jednu odpoledne jsme byli připravení k odjezdu. Sice jsme v sobotu spřádali matné představy, že možná ještě půjdeme někam na výlet, ale najednou se nám hrozně chtělo domů a tak to byl nakonec skutečně výlet jen "na otočku". Asi jsme udělali dobře - Tomášek byl doma celý ukňouraný, že ho bolí ouško. Trošku jsem se děsila, jestli nebude nemocnej, ale po benadrylu ho to prý do rána přešlo. Taky si nejsem úplně jistá, jestli ho ouško bolelo doopravdy - náš sobotní odjezd nesl docela těžko a možná, že ouško bylo jen projevem stýskání.