předchozí domů následující Výlet k jezerům Tahoe a Mono
3. - 4. listopadu 2000
první díl našeho báječného výletu do zimní Sierry Nevady
pište English

     
Mono Lake
Mono Lake
     
jezero
Mono se umí tvářit jako úplně obyčejné jezero

Na víkend jsme byli rozhodnutý jet někam na "pořádnej" vejlet. Od té doby, co jsem přijela do USA, jsme nikde moc nebyli, jen tak na půl dne, na den, tak jsme si to chtěli užít. Rozhodli jsme se jet na Mono. Je to jezero na druhý straně Sierry, za Yosemitama. Mono je americký "Mrtvý moře", ale zdaleka neni tak mrtvý, jak by se zdálo. Sice nemá žádný odtok, takže je 2,5krát slanější a 160x zásaditější než moře, ale žijou kolem něj mouchy, které se živí vodou. V zažívacím traktu mají bakterie, které rozkládají minerály a následně jsou stráveny mouchou. Moucha je pak sežrána kačenou nebo Indiánem a tak dále. Název jezera je odvozen od slova Monači. Monači v jokutském nářečí znamená "muší lidé" a Jokutové tak nazývali své sousedy, jeden ze šošonských kmenů. Šošoni sídlili u jezera a živili se kuklami oněch minerálních much.

     
tufy při zípadu slunce
Tufy při západu slunce
     
tufy
minerály se usazují na všem...

Jezero Mono se nachází v propadlé sopce, takže do něj ještě stále probublávaj různé prameny a nebo jen horký vzduch, nasycený minerálama. To tvoří v jezeru tzv. tufy. Tufa vzniká tak, že se pod vodou kolem pramene usazují minerály, až vytvoří sloup, který připomíná trochu vápencové krápníky.
Do Mona vedly řeky, ale vodu z pěti řek si od roku 1941 odvádělo Los Angeles, které je vystavěno v podstatě v poušti. Tím pádem hladina v Monu dramaticky poklesla (asi o dvanáct metrů) a nad hladinou se objevily tufy. Bohužel (nebo bohudík) si Los Angeles muselo přestat odsávat a tak se od roku 1994 voda do Mona vrací. To znamená, že jestli chcete vidět tufy, zbývá vám jen pár let, než všechno zase zmizí pod hladinou.

Chtěli jsme k Monu jet přes Yosemity, ale na internetu hlásili, že je Tioga Pass (průsmyk) zavřenej, takže jsme zamířili do Sonory (tzn. na severovýchod), tam jsme plánovali přespání a v sobotu přes Sonora Pass k Monu (na jihovýchod).

Byli jsme domluvený, že přijedu Sida vyzvednout ve dvě z práce, ale nějak se mi to vymklo a dorazila jsem až v půl třetí. Do toho Sida odvolali ještě na schůzi, takže nakonec jsme vyráželi až někdy ve čtyři, čili málem došlo k manželskému rozvratu. Od tří hodin se totiž dálnice mění v parkoviště, potažmo jsme příští dvě hodiny nebo tak nějak poskakovali na jedničku až dvojku.

Americký sen totiž zahrnuje vlastnictví DOMKU. Domek si v údolí můžou dovolit jen hodně velcí pracháči, protože domek přijde na nějakej ten skoromilionek (dolarů). Jenže pro průměrného Američana je DOMEK životní nutností a tak to spousta lidí řeší tak, že si koupí domek třeba u Fresna. Fresno je smradlavá díra v nezajímavé rovině, špinavá, s velkou nezaměstnaností, tudíž tam jsou domky LEVNÉ. I zakoupí nešťastník domek ve Fresně a za to může denně dvě až tři hoďky ráno a dvě až tři hoďky večer trávit v dopravní zácpě. No a do téhle zácpy jsme se bohužel trefili i my.

     
Tahoe
Tahoe - pohled na nevadskou část s kasíny
     
Heavenly
Tahoe z Heavenly

Když jsme konečně sjeli z dálnice, tak najednou ejhle - velká cedule, Sonora Pass CLOSED. To už bylo na nás trochu moc. Zastavili jsme se v Jacksonu na večeři, v takové legrační hospodě. Aby bylo jasno, jakmile se dostanete z Údolí na venkov, tak tím končí civilizace a pokud dojedete do městečka, tak v osm večer tam maj okna "zaházený hnojem" a zapomeňte na to, že by tam byla otevřená hospoda, nebo že by byl někdo na ulici. Takže jsme byli RÁDI že nám ještě v sedm večer dali Samuela Adamse (jedno z mála americkejch piv, který nevypadá a nechutná jak jelení moč) a něco k jídlu. Naštěstí to byl bar, kde se zaplatí paušál a co sežerete, to je vaše, takže Sid se cpal mrtvolama a já lasaněma a zeleninou. Ale nejlegračnější byly záchodky. Nádherně vytapetovaný, s křesílkem a popelníkem a se zracadlem v pozlaceném rámu... a do kabinky vedly ... LÍTAČKY... takový ty z westernovek, cca od kolen po pás....

Večeří a odpočinkem byla zažehnána manželská krize (tedy jestli považujete za manželskou krizi to, že Sid pro jednou NEMLUVIL) a rozhodli jsme se objet zavřenou Sonoru ještě více na sever, s tím, že přespíme na Tahoe. Na Tahoe mám rozporuplné vzpomínky, protože tam jsme v létě natrefili na toho medvěda, ale usoudila jsem, že každý spořádaný medvěd je v listopadu už dávno v posteli a necourá se po lesích.

     
pramen
akorát, že horká voda nemá kohoutek... vana je připravena
     
Monovločka
Monovločka

Cestou na Tahoe jsme se dostali do nějakých 7000 (stop), všude byl už sníh a do toho pařil měsíc, prostě nádhera. V průsmyku jsme narazili na policajty, ale měli dost vlastní práce... v protisměru upadnul na silnici obrovskej šutr, tak tam stavěli značky a zřejmě organizovali jakési odlízecí práce... to se mi tady líbí, že se policajti staraj víc o takovýhle věci a nepruděj lidi - pokud neuděláte nějakej přestupek. Myslím, že namátkové kontroly tady vůbec neexistujou a technický stav vozidla je zodpovědnost majitele a nikdo ho nekontroluje.

Měli jsme sebou sice stan a karimatky a spacáky, ale to, že je venku kosa, bylo zřejmé i okometricky, a tak jsme s povděkem zapluli na Tahoe do motelu.

Tahoe se nachází na kalifornsko - nevadských hranicích. Jsou to snad jediné vnitrostání hranice, které jsem kdy viděla. Kromě "folklóru" v podobě potravinových prohlídek na cestě domů (do Kalifornie se nesmějí dovážet žádné zemědělské produkty), to má ale i tu výhodu, že si po lyžování můžete odskočit do Nevady a zařádit si v kasinech (Nevada v podstatě žije z hazardu, a podporuje ho nízkými daněmi). Nemám nic proti hazardu, ale architekt, který vyšvihl mrakodrapí kasina a hotely u Tahoe, by měl okamžitě vrátit diplom.

Ráno jsme se nechali vyvézt lanovkou na jeden z okolních svahů zvaný Heavenly. Na konci lanovky začínají vleky a lyžařské radovánky, ale ještě byly nefunkční, sněžilo jen ten minulý víkend, od té doby nic, takže sněhu nebylo ještě tolik. Chvilku jsme tam pobíhali po kopcích (krásné zimní počasí - sníh, teplo a sluníčko) a dali si obědosnídani v restauraci. Kuchař byl zcela zjevně necita, protože všechno moje jídlo přechillioval (či jak se to řekne), takže nic nemělo vlastně žádnou chuť, jen to pálilo.

     
Mono- celkový pohled
Mono - loužičky v popředí jsou rybníčky s horkými prameny
     
Pohled do rybníčku
Pohled do rybníčku

Z Tahoe jsme se vydali konečně k Mono. Cestou jsme stavěli u horkých pramenů. To je takové báječné zařízení, kam přijedete, sundáte kožich, sundáte triko, a když jste nahatý, tak si vlezete do teploučké vody, nad váma borovice, proti vám zasněžené hory... je tam jeden přirodní bazének tak pro dva na kopci a pak ještě stékají prameny do řeky. To je hrozná legrace, protože sedíte u jednoho břehu horské říčky ve vodě, pěkně se čochtáte a u druhého břehu visej rampouchy. Jediný negativum na tomhle celým je to, že dříve nebo později MUSÍTE z vody vylézt. Tyhle prameny mají ještě jedno plus - jsou přírodní neveřejné, takže se v nich můžete koupat nahatý.

Nakonec jsme přeci jen vylezli s báječným pocitem čistoty - minerály zřejmně působí na kůži, že se člověk cítí úplně jinak než po koupeli v obyčejné vaně. Chtěli jsme dojet k Mono Lake ještě za světla, abychom ještě něco viděli. Proti původnímu plánu jsme měli jeden den zdržení - zavřené průsmyky znamenaly dost podstatnou zajížďku (asi jako kdybyste z Prahy do Bratislavy jeli přes Varšavu). Ale časování klaplo a stihli jsme ještě procházku mezi tufama.
Tufy mají až deset metrů (praví průvodce) a v jednom místě tvoří úplné bludiště. Připadala jsem si trochu jako v krápníkové jeskyni, ale bez mé obvyklé klaustrofobie. V jezeru to různě bublalo a chrochtalo, a cachtaly se v něm kachny. Taky jsem neodolala a ochutnala, jestli je opravdu ohavně slané. Je.

Jakmile padla tma, ubytovali jsme se v motelu, jmenoval se Murphy's (alespoň si to myslím) a vřele ho doporučuju (bylo tam asepticky čisto). Majitelka nám sdělila, že v poledne otevřeli Tioga Pass. I zaradovali jsme se, že cestu domů můžeme absolvovat přímou trasou, což znamená přes Yosemity.

     
Rybníček
Rybníček s horkým pramenem
     
Poušť
Naše poušť

Ráno jsme se jeli podívat ještě na jezírka, ve kterých jsou horké prameny. Jezírka přes zimu nezamrzají a jsou údajně plná kachen. Původně byla jezírka součástí Mono, ale jak klesala a vzdalovala se hladina, jezírka se osamostatňovala a nakonec byly kolem nich postaveny hráze. Myslela jsem, že budou taky teploučký, jako prameny na kopci, ale byla jsem zklamaná. V tomhle bych se teda koupat nemohla. Ani kachny se nekonaly, asi na ně bylo ještě brzy.

Chtěli jsme ještě objet jezero po jakési polní cestě, ale zbloudili jsme v poušti. Poušť, to jsou tady křáky a malé stromy, tak akorát vysoké, abyste z auta vůbec neviděli, kam jedete. Přičtěte k tomu to, že se tu prohání mládež v džípech a vyjíždí stále nové cesty a máte dokonalé bludiště. Cesty mezi křovím jsou vyjeté v písku. Sopečný prach a písek je jemný a odlehčený - zrníčka mají v sobě vzduchové bublinky, ideální materiál na zahrabání auta. Protože náš vozík není zdaleka teréňák, a protože jsme zapomněli doma cadič na GPSku a začali jsme v poušti bloudit, museli jsme se vzdát a vrátit se na silnici. Stejně už bylo na čase vyrazit do Yosemite.[Předchozí] [Domů] [Následující] [Pište] [English version]

předchozí domů následující Copyright © 2000-2005 by Carol & Sid Paral. All rights reserved. pište nám English