English Version
English
NADĚJNÝ ROK  
1999 a okolí Hrošíma očima

Jsme ostrůvky na mlžnatém pobřeží...  
Naděje tohoto roku začala výletem, a výletem také skončila. Celý život jakoby sestával z výletů, to se jenom někdy nevracíme do míst, odkud jsme vyšli. A i když člověka cestou okradou, určitě aspoň něco viděl. Ledaže dokázal celý výlet prospat, nebo mít zavřené oči.

Jsme ostrůvky na mlžnatém pobřeží. Doufáme, že budeme objeveni a sjednoceni s pevninou přátel a rodiny, leč čas omílá svahy a tlustá přikrývka netečnosti se jen nerada na okamžik nadzvedne, aby odkryla naše překrásné pláže.


  Postav   Zatop   Leť
Musíš vstát před úsvitem. To není-li ti po chuti, oblohy si nezasloužíš. Tráva je mokrá ranní rosou a tak ti rukavice vůbec nevadí. Pohroužíš se do mystéria plynů: některé vanou, některé planou, a některými tajíš dech. Žádné bezpečnostní pásy, žádné vyjící motory, žádná startovací plocha pod tebou neuhání. Okamžik, kdy potichoučku překonáš zemskou tíži, vzbudí hluboko v tobě vzpomínku starou jako lidský rod. Přece jen jest nám létati.


Rybářská loď se vrací do Moss Landing  
Před lety jsem si zamiloval Montereyskou zátoku a od té doby se mi chce vracet se tam s přáteli. Obyčejně jsem sem jezdil sám, neboť ti, které bych tak rád brával s sebou, se nezdali být přitahováni jejím kouzlem, turistickým vzruchem, který tak kontrastuje s místy perfektního klidu jenom pár kroků opodál.

Přítel mě přemluvil, abych si pořídil lepší fotoaparát, a jsem mu za to vděčný. O tomto konkrétním víkendu jsem si půjčil jeho.


  Fíková Zahrada
Zimní měsíce vyzařovaly stísněnost svými nízkými mraky a drkotavým chladem. Pršelo, a já jsem se podřídil nutkání vyjet ven a postavit se živlům. Toto byl čas, kdy skotské a irské počasí přišlo do svahů jižní Sierra Nevady. Můj plán vypravit se na Ostrovy se letos neuskutečnil; zbyly mi jen mokré vzpomínky na víkend u Tehachapi.


Stín balonu   Soda Lake  
Když se vydáš do dáli, hledáš možná hodnotu, jež by nepřišla, kdybys zůstal na místě. Existují mystická údolí vprostřed našeho obydleného světa, kam nikdo nechodí. Jsou to rozcestí našich srdcí. A i když létáš vysoko a dohlédneš daleko, nemáš-li, kdo by s tebou šel bok po boku, jsi ztracen.


  Popeleční kužel
Kdysi ohnivé peklíčko, sopky Severní Kalifornie jsou připravené spolknout tě ve svých kráterech. Dost možná, že narazíš na jiné poutníky, leč nebudou hluční a nebudou jich davy. Pobav se na chviku lechtivou představou, že by se zemní bohové právě teď probudili.


Crater Lake  
Je jen nepatrně dní a právě tolik míst, kdy lze vyšplhat na nejvyšší horu skrz radost samotnou.

Kráterové jezero z výšky asi 2500 metrů.


  Vodní záclona
Ve skrytých údolích a žlabech kalifornské náhorní pouště leží mráz. Leč zem tě umí rozehřát, víš-li jak (a kde).

Oděn toliko ve fotoaparát, měl jsem trochu potíže s utíráním zamlžené čočky.


Jestřáb   Králík  
Neboj se, můj malý vánoční králíčku! Však já vím, celý svět ti připadá jako jedna velká past na zajíce, a husto je naseto jestřábů a lišek.

Ať utíkáš sebevíc, ať se schováš kde se dá, smutek a prázdnta, když ti blízcí vrazili nůž do zad, tě dostihne všude.


  Delikátní oblouk   Orlí žleb
Nový rok 2000: Delikátní oblouk se vypíná k obloze pryč od studené, studené pouště.

Osamělý strom v Orlím žlebu, ošlehán tisíci větrů, natahuje svůj dlouhý, dlouhý stín k severnímu obzoru.


Asilomarský vrabeček   Příboj v Pacific Grove  
Jako tenhle vrabčák z Asilomaru, dál budu hledat zrníčka lásky a laskavosti. Naučil jsem se trpělivosti, naučil jsem se odpouštět.


Autor je k zastižení na adrese sidparal@hroch.net.
Fotografie & Text Copyright © 2000 Sid Paral. Všechna práva vyhrazena.